مجله هنری

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی چیست؟!

فيروزه­ كوبي هنري است كه با خلق لايه اي از سنگهاي فيروزه نیشابور بر سطح بدنه­ هاي فلزی، ظروف و زيورآلات بسيار با ارزشي را ساخته و پرداخته مي­ نمايد. فيروزه­ كوبي در ايران به­ گونه­ اي­كه امروزه كار مي­ شود جزء هنر­هاي معاصر 100 سال اخير است اما مانند ديگر هنر­هاي موجود داراي پيشينه كهن مي­باشد چرا كه تكنيك كنار هم قراردادن­سنگهای فیروزه نیشابور رنگي نه تنها در ايران بلكه در جهان قدمتي ديرينه دارد و اين نبوغ هنرمند است كه با جايگزيني عناصركاربردي خود مي­تواند طرحي نو را ايجاد نمايد.

مراحل ساخت فیروزه:

فيروزه­ كوبي از تزئین سطح فلزاتي چون طلا و نقره و ساخت زيورآلات به سطح ظروف مسي، برنجي و … آورده شده است و در حال حاضر تنها در اصفهان انجام مي­ گيرد. زير­ساخت توسط متخصص اين كار متناسب با چگونگي طرح اندازي فيروزه ساخته مي­ گردد، به گونه­ اي كه اطراف قسمتی كه فيروزه در آن چسبانده مي­ شود دو تا سه ميلي متر برجسته ­تر است. سنگ هاي فيروزه پس از خريداري از معادن فيروزه نيشابور بنابر نوع استفاده دانه­ بندي شده است و ضايعات آن جدا مي­ گردد. از اين مرحله به بعد دانه هاي يكنواخت فيروزه به گونه­ اي كه ذكر خواهد شد بر سطح بدنه كنار يكديگر چيده مي شود طوري كه كم ترين فاصله بين دانه­ ها وجود داشته باشد. بدين منظور زمانی که زیرساخت آماده شد، سنگهای یک اندازه با دقت و ظرافت کنار هم چسبانده می­شود و همزمان روي آن با چسب مخصوص فیروزه­ کوبی پوشیده می­شود تا خلل و فرج سطح كار پر شود. در نهايت طي دو مرحله پرداخت­ كاري بدنه فلزي و پرداخت­ كاري قسمت فيروزه­ كوب اضافه­ هاي سنگ­ها زدوده مي­ شود. در این مرحله در صورت نیاز سنگهای نامرغوب با سنگ­های جدید عوض شده و مجدد عمل پرداخت انجام می­ گردد.

در انتها قسمت فيروزه­ كوبي شده و همچنین بدنه فلزی محصول با اسپری­ کردن لایه محافظ (پلی­ استر آلمانی) پوشیده می­ گردد تا علاوه بر محافظت بیشتر شفافیت و درخشندگی مورد نظر برای این محصول زیبا ایجاد گردد.

فیروزه کوبی در مجموع صنایع دستی آقاجانی:

صنایع دستی آقاجانی بزرگترین تولید کننده محصولات فیروزه­ کوبی کشور و همچنین اولین دارنده نشان استاندارد در زمینه تولید محصولات فیروزه کوبی شناخته می­ شود. تنوع حداکثری در فرم های محصولات، استفاده از مرغوب ترین سنگ های معادن فیروزه نیشابور و نیز مواد بکار رفته درجه یک در تمامی مراحل تولید از ساخت بدنه تا لایه محافظ و … از شاخص ترین امتیاز­های تولیدات صنایع دستی آقاجانی می­باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *