مجله هنری

فیروزه کوبی

قندان بزرگ بزرگ فیروزه کوب برند آقاجانی

فیروزه کوبی چیست؟!

فيروزه­ كوبي هنري است كه با خلق لايه اي از سنگهاي فيروزه نیشابور بر سطح بدنه­ هاي فلزی، ظروف و زيورآلات بسيار با ارزشي را ساخته و پرداخته مي­ نمايد. فيروزه­ كوبي در ايران به­ گونه­ اي­كه امروزه كار مي­ شود جزء هنر­هاي معاصر 100 سال اخير است اما مانند ديگر هنر­هاي موجود داراي پيشينه كهن مي­باشد چرا كه تكنيك كنار هم قراردادن­سنگهای فیروزه نیشابور رنگي نه تنها در ايران بلكه در جهان قدمتي ديرينه دارد و اين نبوغ هنرمند است كه با جايگزيني عناصركاربردي خود مي­تواند طرحي نو را ايجاد نمايد.

مراحل ساخت فیروزه:

فيروزه­ كوبي از تزئین سطح فلزاتي چون طلا و نقره و ساخت زيورآلات به سطح ظروف مسي، برنجي و … آورده شده است و در حال حاضر تنها در اصفهان انجام مي­ گيرد. زير­ساخت توسط متخصص اين كار متناسب با چگونگي طرح اندازي فيروزه ساخته مي­ گردد، به گونه­ اي كه اطراف قسمتی كه فيروزه در آن چسبانده مي­ شود دو تا سه ميلي متر برجسته ­تر است. سنگ هاي فيروزه پس از خريداري از معادن فيروزه نيشابور بنابر نوع استفاده دانه­ بندي شده است و ضايعات آن جدا مي­ گردد. از اين مرحله به بعد دانه هاي يكنواخت فيروزه به گونه­ اي كه ذكر خواهد شد بر سطح بدنه كنار يكديگر چيده مي شود طوري كه كم ترين فاصله بين دانه­ ها وجود داشته باشد. بدين منظور زمانی که زیرساخت آماده شد، سنگهای یک اندازه با دقت و ظرافت کنار هم چسبانده می­شود و همزمان روي آن با چسب مخصوص فیروزه­ کوبی پوشیده می­شود تا خلل و فرج سطح كار پر شود. در نهايت طي دو مرحله پرداخت­ كاري بدنه فلزي و پرداخت­ كاري قسمت فيروزه­ كوب اضافه­ هاي سنگ­ها زدوده مي­ شود. در این مرحله در صورت نیاز سنگهای نامرغوب با سنگ­های جدید عوض شده و مجدد عمل پرداخت انجام می­ گردد.

در انتها قسمت فيروزه­ كوبي شده و همچنین بدنه فلزی محصول با اسپری­ کردن لایه محافظ (پلی­ استر آلمانی) پوشیده می­ گردد تا علاوه بر محافظت بیشتر شفافیت و درخشندگی مورد نظر برای این محصول زیبا ایجاد گردد.

فیروزه کوبی در مجموع صنایع دستی آقاجانی:

صنایع دستی آقاجانی بزرگترین تولید کننده محصولات فیروزه­ کوبی کشور و همچنین اولین دارنده نشان استاندارد در زمینه تولید محصولات فیروزه کوبی شناخته می­ شود. تنوع حداکثری در فرم های محصولات، استفاده از مرغوب ترین سنگ های معادن فیروزه نیشابور و نیز مواد بکار رفته درجه یک در تمامی مراحل تولید از ساخت بدنه تا لایه محافظ و … از شاخص ترین امتیاز­های تولیدات صنایع دستی آقاجانی می­باشد.

آجیل خوری 11 فیروزه کوب

تومان410,000

آجیل خوری 13 سانتی فیروزه کوبی برند آقاجانی

تومان560,000

آجیل خوری 20 فیروزه کوب برند آقاجانی

تومان1,065,000

آجیل خوری 25 فیروزه کوب برند آقاجانی

تومان1,455,000

آجیل خوری 30 فیروزه کوبی برند آقاجانی

تومان1,815,000

آجیل خوری 9سانتی فیروزه کوب برند آقاجانی

تومان265,000

آجیل خوری سوپر فیروزه کوب برند آقاجانی

تومان3,635,000

آجیل خوری فیروزه کوب 16 سانتی برند آقاجانی

تومان895,000

آینه بته جقه فیروزه کوب برند آقاجانی

تومان4,485,000

آینه گرد بزرگ فیروزه کوب برند آقاجانی

تومان2,330,000

آینه گرد کوچک فیروزه کوب برند آقاجانی

تومان1,675,000

آینه گرد متوسط فیروزه کوب برند آقاجانی

تومان2,130,000

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *