در حال نمایش 11 نتیجه

مس و خاتم

صنایع دستی روایتگر تاریخ و فرهنگ‌ منحصربه‌فرد تمدن‌های بشری است. صنایع دستی در ایران بسیار غنی و بااهمیت است؛ به‌طوری که ایران از نظر تولید و تنوع صنایع دستی در جهان، در رتبه سوم قرار دارد. به‌علت پایتخت بودن استان اصفهان در حکومت صفویه و علاقه‌مندی پادشاهان به هنر و صنایع دستی، زادگاه بسیاری از صنایع دستی ایران، این استان بوده است. یکی از محبوب‌ترین و ظریف‌ترین هنرهای صنایع دستی در اصفهان، خاتم کاری روی مس است. تلفیق این فلز با این تکنیک، باعث خلق ترکیبی کم‌نظیر شده است. ما در مجموعه آقاجانی امکان خرید محصولات مس و خاتم را برای شما فراهم کرده‌ایم.

خاتم کاری؛ تکنیکی ظریف از منبت‌کاری

خاتم کاری زیرشاخه‌ای از تکنیک منبت‌کاری است که یکی از اصیل‌ترین هنرهای ایرانی است. این صنایع دستی با تزئین سطح چوب و مس و برش دادن قطعات ظریف مانند استخوان حیوانات و فلز مانند اشکال هندسی ساخته می‎شود. خاتم کاری نشان‌دهنده هنر، زیبایی‌شناسی و خلاقیت سرشار ایرانیان است که در کنار نقره، مس و سفال ترکیبی توصیف‌‌ناپذیر می‌آفریند. خاتم کاری مانند اغلب صنایع دستی اصفهانی، در عصر صفویه اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد و صنعتگران این هنر را در چارچوب پنجره‌ها، درب‌ها، قاب آینه، جعبه قرآن، فانوس‌، مقبره‌ها و ... اجرا می‎کردند. قدمت این هنر به بیش از 700 سال می‌رسد و هنوز محصولات آن توسط اساتید حرفه‌ای و ماهر در استان‌های اصفهان و فارس ساخته می‌شوند.

تاریخچه‌ مختصر مس و خاتم
در زمان حکومت صفویه، مس و خاتم، به محبوبیت بی‌سابقه‌ای رسید و بخش بزرگی از هنرمندان انواع رشته‌های هنری، خاتم کاری روی مس را در کنار موسیقی، سازگری و نقاشی فرا می‌گرفتند. پیش از زمان حکومت رضاشاه، خاتم کاری در تهران، اصفهان و شیراز کمرنگ شد. اما استاد ماهر خاتم کاری یعنی محمد باقر حکیم الهی، در اوایل دهه 30 شمسی به تهران نقل مکان کرد. او با قطعات مورد نیاز برای اجرای این هنر در وسایل بزرگ مانند میز قهوه، میز شام، تخت خواب، لوسترهای بزرگ و ... به این هنر جانی دوباره دمید. اکنون برخی از آثار هنری مس و خاتم این استاد نامدار در موزه‌های سرتاسر ایران نگهداری می‌شوند و تعداد زیادی از آن‌ها در مجموعه‌های خصوصی تمام جهان از جمله جنوب ایالت کالیفرنیا هستند.
دلیل ترکیب مس و خاتم در این هنر چیست؟
در ابتدا خاتم کاری فقط روی چوب اجرا می‌شد. در سال‌های اخیر این هنر گسترده‌تر شد و نتیجه ترکیب مس و خاتم، محصولی خارق‌العاده بود. برتری مس نسبت به سایر فلزات به‌عنوان متریالی مناسب برای خاتم کاری، به‌دلیل انعطاف‌پذیری این فلز است. ویژگی‌های مس باعث شده است که امکان تغییر حالت در فرم، شکل و ابعاد آن وجود داشته باشد و این در خاتم کاری مهم است. البته علاوه بر جنبه کاربردی محصولات مس و خاتم، باید بر زیبایی و جنبه تزئینی این صنایع دستی ایران نیز تاکید کنیم. ترکیب شکل و رنگ فلز مس و نقوش خاتم در هر محیطی، همه را حیرت‌زده می‌کند. لازم به ذکر است که خاتم کاری به‌طور کلی هنر ظریفی است و کوچکترین غفلتی باعث می‌شود که در روند ساخت آن مشکلاتی پیش بیایند.
مراحل ساخت مس و خاتم کاری روی آن
برای خاتم کاری روی مس، ابتدا متریال‌ها و ابزارها انتخاب می‌شوند و مراحل استفاده از آن‌ها مشخص می‌شود. سپس با ابزارهای مخصوص مانند سوهان، چکش، گاز انبر، اره سیم ساب‌ دار، مثلث‌سابر، مغار، خط‌کش ثابت و خط‌کش تیردار، گونیا، پرگار، رنده مخصوص و ... مثلث‌هایی را روی سطح ایجاد می‌کنند. در نهایت با خاتم‌های آماده سطح مس را تزئین می‌کنند؛ اما بر خلاف خاتم کاری روی چوب، در مس و خاتم، تمام سطح مس با خاتم پوشانده نمی‎شود و بخش‌هایی از رنگ فلز نیز نمایان است. صنعتگران با اضافه کردن قطعه‌های نازک عاج، استخوان، برنج، نقره و ... با مقطع گرد، مستطیلی یا چندضلعی الگوهای پیچیده و منظم را طراحی می‌کنند.
به‌طور کلی مراحل ساخت خاتم کاری روی مس عبارتند از: • انتخاب زیرساخت • طراحی اولیه نقشه خاتم • تهیه مواد اولیه بر اساس طرح • پیچاندن خاتم • برش قطعات • چسباندن قطعات خاتم روی سطح زیرساخت • جلاکاری
تمام قطعه‌ها در این هنر روغنی و صیقلی می‌شوند زیرا که باید از برجسته شدن آن‌ها در سطح اثر جلوگیری کرد. به‌طور کلی در هر سانتی‌متر مکعب حدود 250 قطعه گوناگون بدون هیچ تماسی در کنار هم قرار می‌گیرند و برخی اوقات در هر اینچ، از بیش از 400 قطعه استفاده می‌شود. برای خرید انواع محصولات هنرمندانه مس و خاتم می‌توانید به سایت صنایع دستی آقاجانی مراجعه کنید.
جایگاه هنر مس و خاتم در جهان و انواع محصولات آن
همان‌طور که گفته شد، خاتم کاری روی مس، بیشتر در استان‌های اصفهان، فارس و تهران رواج دارد. منبت‌کاران حرفه‌ای با حفظ احترام و اصالت این هنر، ایده‌های نوآورانه‌ای را ارائه کرده‌اند، که باعث شده مس و خاتم، به هنر معروف‌تری در جهان تبدیل شود. نمونه‌های درجه یک فراوانی وجود دارند که می‌توان به مساجد، کاخ‌ها و بناهای تاریخی باشکوهی اشاره کرد که برخی از آن‌ها در موزه‌های ایرانی و خارجی وجود دارند. خاتم کاری روی مس یک دیزاین و سبک محبوب است که به افراد بسیاری در دنیا که شیفته فرهنگ و تمدن‌های مشرق‌زمین هستند، جذب آن شده‌اند. اتاق‌هایی که در کاخ سعدآباد و کاخ مرمر تهران با مس و خاتم تزئین شده‌اند، از جمله شاهکارهای هنری خاتم کاری به شمار می‌آیند. همچنین میز خاتم کاری شده، در نمایشگاه هنر بروکسل رتبه اول و مدال طلا را کسب کرده است. از این میز اکنون در موزه ملی واشنگتن آمریکا نگهداری می‌شود.
برخی دیگر از کاربردها و موارد استفاده از مس و خاتم عبارتند از: • انواع قاب • انواع صندوق و صندوقچه • گلدان • صفحه شطرنج و تخته‌نرد • چارچوب پنجره • شکلات‌خوری • گزخوری • قندان • ساعت
قیمت محصولات خاتم کاری روی مس
قیمت محصولات مس و خاتم به عوامل مختلفی از جمله طرح و مدل خاتم‎کاری، متریال‌های استفاده شده، قدمت اثر، تاریخچه طرح اثر، ظرافت و دقت مورد نیاز برای ساخت و ... بستگی دارد. به همین دلیل بهتر است بدانید که صرفا کوچک بودن ابعاد قطعات خاتم‌ در یک اثر، به‌معنای قیمت پایین آن نیست. انواع محصولات مس و خاتم در شرکت صنایع دستی آقاجانی
بخش قابل‌ توجهی از صنایع دستی ایران در استان اصفهان تولید می‌شوند. از برخی از صنایع دستی استان اصفهان می‌توان به خاتم کاری روی مس، میناکاری، منبت‌کاری، قالی‌بافی، گچ‌بری، فیروزه کوبی، ملیله‌سازی و ... اشاره کرد. در این میان مس و خاتم ترکیبی محبوب است که زیبایی منحصربه‌فردی در بین صنایع دستی ایران دارد. شرکت صنایع دستی آقاجانی عرضه‌کننده انواع صنایع دستی ایران با بهترین کیفیت و با حرفه‌ای‌ترین تکنیک‌ها است. در سایت ما می‌توانید زیباترین محصولات مس و خاتم را خریداری کنید.