در حال نمایش 21 نتیجه

نقره فیروزه

محصولات نقره فیروزه که با استفاده از هنر فیروزه کوبی تولید شده است، طرفداران بسیار زیادی دارد. فیروزه کوبی معمولا روی سطوحی مانند مس، نقره، برنج و موارد دیگر انجام می‌شود. از جمله محصولات تولید شده نقره با هنر فیروزه کوبی می‌توان به اشیای تزیینی، زیورآلات و ظروف متنوع و جذاب اشاره کرد. بسیاری از افراد به خرید چنین محصولاتی علاقه بسیار زیادی دارند؛ اما خرید نقره فیروزه دارای نکات بسیار مهمی است.

مراحل تولید نقره فیروزه آقاجانی

از جمله این نکات می‌توان به آگاهی از روش ساخت این محصولات و میزان کیفیت ساخت محصولات آقاجانی اشاره کرد. با آگاهی از این نکات شما می‌توانید محصولات نقره فیروزه بسیار باکیفیتی را خریداری کنید.

فیروزه کوبی چیست و در ساخت چه محصولاتی کاربرد دارد؟

برای خرید نقره فیروزه لازم است که با هنر فیروزه کوبی و محصولات قابل ساخت با این هنر آشنا شوید. فیروزه کوبی از پرطرفدارترین هنرهای دستی در ایران به شمار می‌رود.

در این صنعت دستی،در شرکت آقاجانی از سنگ‌ فیروزه  اصل روی سطح مسی و نقره‌ای می‌کوبند و با استفاده از آن ظروف و زیورآلات می‌سازند. در ساخت نقره فیروزه از ابزارهای متعددی استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به چسب فیروزه کوبی، قالب ساخت ظروف، اسید، سنگ سمباده، چکش، سوهان، پنس، انبردست، دریل، منقاش و موارد دیگر اشاره کرد.

البته باید اشاره کرده که اگر سازنده نقره فیروزه تجربه و مهارت کافی نداشته باشد، محصول نهایی کیفیت کافی نخواهد داشت. در ساخت نقره فیروزه، سنگ فیروزه را به قطعات بسیار ریز تقسیم می‌کنند. قطعات بزرگ در این صنعت دستی کاربرد ندارند؛ اما قطعات ریز سنگ فیروزه با استفاده از ابزاری که به آن‌ها اشاره کردیم، روی سطوح فلزی مانند مس و نقره قرار می‌گیرند.

باید اشاره کرد معدنی که سنگ فیروزه از آن استخراج می‌شود، تاثیر بسیار زیادی در میزان کیفیت نقره فیروزه دارد. چرا که برخی از معدن‌های دارای سنگ فیروزه مرغوب‌تر و باکیفیت‌تری هستند. به طور کلی سنگ فیروزه ظاهری بسیار زیبا و جذاب دارد؛ همچنین نگاه کردن به آن آرامش‌بخش است و افراد از آن انرژی مثبت دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است که این نوع محصولات شامل نقره فیروزه ترنج و نفیس می‌شوند.

مراحل ساخت محصولات نقره فیروزه

اگر قصد خرید نقره فیروزه را دارید، بهتر است که با روش ساخت این محصولات آشنا شوید. باید بدانید که محصولات فیروزه کوبی شده با استفاده از ابزاری که قبلا به آن‌های اشاره کردیم، در چند مرحله تولید می‌شوند. اولین مرحله زیرساخت فیروزه کوبی است؛ به این معنی که ابتدا باید فلز مورد استفاده برای ساخت محصولات نقره فیروزه فرم‌دهی شود. فلز مورد استفاده در ساخت محصولات نقره فیروزه معمولا مس، برنج، نقره یا طلا هستند.

البته مس و برنج پرکاربردترین فلزات برای ساخت این محصولات، به شمار می‌روند. در مرحله اول استاد فیروزه کوب به فلزات حالت می‌دهد و ظروف و زیورآلات مختلف را طراحی می‌کند. در ادامه به بررسی سایر مراحل ساخت نقره فیروزه می‌پردازیم.

دسته‌بندی سنگ‌های فیروزه و آماده کردن آن‌ها برای انجام مراحل بعدی

پس از اینکه ظرف فلزی ساخته شد، مرحله چسباندن سنگ‌های فیروزه آغاز می‌شود. اما قبل از چسباندن سنگ‌ها یک مرحله بسیار مهم وجود دارد که به آن دانه‌بندی سنگ گفته می‌شود. در این مرحله سنگ‌های فیروزه بر اساس سایز دسته‌بندی شده و سنگ‌های ناخالص و ضایعات از آن‌ها جدا خواهد شد.

همچنین به دلیل عدم کاربرد سنگ‌های درشت و نگینی در ساخت نقره فیروزه، این دسته از سنگ‌ها نیز باید جدا شده در جای دیگری قرار بگیرند. برای آماده شدن نقره فیروزه برای خرید باید چند مرحله دیگر طی انجام شوند.

چسباندن سنگ‌های فیروزه به ظرف فلزی

در مرحله سوم باید سنگ‌های دسته‌بندی شده با استفاده از چسب مخصوص به ظروف فلزی چسبانده شوند. باید اشاره کرد که به چسب مخصوص فیروزه کوبی لاک گردویی نیز می‌گویند. استاد فیروزه کوب سنگ‌ها را باید با حوصله و دقت بالا به بدنه ظرف‌ها بچسباند. نکته مهم در مرحله چسباندن سنگ‌ها این است که سایز تمام سنگ‌ها باید یکسان باشد و با فاصله بسیار کم نسبت به یکدیگر روی ظرف فلزی چسبانده شوند.

قبل از انجام مراحلی بعدی و آماده شدن نقره فیروزه برای خرید توسط مشتریان، استاد فیروزه کوب باید یک بار دیگر روی تمام سنگ‌های فیروزه چسبیده شده، لاک گردویی بزند. به این ترتیب استحکام چسبندگی سنگ‌های فیروزه افزایش پیدا می‌کند.

پرداخت سنگ‌های فیروزه و چرخ‌کاری فلز مورد استفاده

در مرحله پرداخت سنگ‌های فیروزه لازم است که استاد فیروزه کوب، با استفاده از سمباده و سایر ابزارهای خود، تمام سنگ‌های فیروزه چسبانده شده را صیقل دهد. سپس باید تمام برجستگی‌ها و ناهمواری‌های روی سنگ‌ها را به همراه لاک‌های گردویی اضافی را صاف کند. پس از انجام این کار نوبت به جلا دادن به سنگ‌های فیروزه می‌رسد.

در این مرحله استاد فیروزه کوب با استفاده از روغن مخصوص سنگ‌های فیروزه چسبانده شده و صیقل داده شده را جلا می‌دهد. به این ترتیب رنگ فیروزه‌ای سنگ‌ها نمایان می‌شود که در هنگام خرید نقره فیروزه این موضوع اهمیت زیادی دارد.

در مرحله بعدی، نوبت به پرداخت فلز مورد استفاده یا همان عملیات چرخ‌کاری می‌رسد. استاد فیروزه کوب در این مرحله تمام چربی‌ها و کثیفی‌های باقی‌مانده از صیقل و جلای سنگ‌های فیروزه را باید تمیز کند. چرا که این کثیفی‌ها باعث تیره شدن رنگ نقره فیروزه می‌شود. باید بدانید که این مرحله با نام اسیدکاری نیز شناخته می‌شود.

پس از این عملیات، استاد فیروزه کوب باید بخش‌هایی که سنگ فیروزه‌ای ندارند و فلز خالی هستند، را براق کند که این کار با استفاده از دستگاه چرخ‌کاری انجام خواهد شد. برای براق شدن مس باید یک لایه از سطح آن برداشته شود. باید اشاره کرد که قبل از آماده شدن نقره فیروزه برای خرید توسط مشتری کی مرحله دیگر باقی مانده است.

استفاده از روکش پلی‌استر

در مرحله آخر به‌منظور جلوگیری از رنگ دادن فلز مورد استفاده در ساخت نقره فیروزه و اکسید شدن آن، روی سطح محصول باید پلی‌استر پاشیده شود. این کار همچنین باعث افزایش مقاومت محصول نهایی خواهد شد. در نهایت محصول نقره فیروزه برای خرید آماده شده است و شما می‌توانید محصولات مورد نظر خود را خریداری کنید.

خرید بهترین محصولات نقره فیروزه از فروشگاه صنایع دستی آقاجانی

محصولات نقره فیروزه طرفداران بسیار زیادی دارد، چرا که دارای جذابیت ظاهری زیادی هستند و از آن‌ها می‌توان به‌عنوان آیتم‌های دکوری استفاده کرد. برای خرید نقره فیروزه بهتر است که به یک فروشگاه معتبر مراجعه کنید تا از کیفیت محصولات آن مطمئن باشید.

فروشگاه صنایع دستی آقاجانی حدود 20 سال در زمینه عرضه بهترین صنایع دستی از جمله فیروزه کوبی، خاتم‌کاری، قلم‌زنی و موارد دیگر سابقه دارد. شما می‌توانید در این صفحه از وب‌سایت فروشگاه بهترین محصولات نقره فیروزه را مشاهده کرده و آن‌ها را خریداری کنید.